Korisni linkovi
Kontakt

ŽUPA SV.FRANJE ASIŠKOGA
ČAPLJINA
(Privremena adresa:)
Župni ured Dračevo
88307 Višići, BiH
Mobitel: 063/346-596

Naše župe

www.cbismo.com
www.zupablagajbuna.ba
www.svivan.ba
www.sveti-matej.info
www.katedrala-mostar.info

ŠIRI HORIZONT

Uvodnik današnjeg vatikanskog dnevnika L’Osservatore Romana iz pera direktora Gian Maria Viana

Usprkos zlogukih proroka, pohod Benedikta XVI Ujedinjenom Kraljevstvu nije mogao započeti bolje, kako pokazuju većinom pozitivna izvješća i komentari britanskih medija, potvrđujući na taj način povjerenje Pape koje je iskazao novinarima dok je letio prema Edinburghu, a osobito pokazujući njegov uljudni i uvjerljivi lik građanima ove moderne i multikulturalne velike zemlje.

Prijateljski, jasan i pun poštovanja Papin glas saslušan je s pažnjom i jednakim poštovanjem u Škotskoj – tijekom susreta sa Elizabetom II i mise u Glasgowu – kao i tijekom prvih londonskih obveza, ne slučajno odabranim dvama područjima koje Joseph Ratzinger smatra od temeljne važnosti. U Twickenhamu, sjedištu najprestižnijeg britanskog katoličkog koledža, Papa je govorio profesorima i učenicima cijele zemlje, a zatim predstavnicima različitih religijskih nasljeđa dan uoči židovskog blagdana Kippur, koga je zaželio „sretnim i svetim“.

I u sekulariziranim kontekstima vjersko gledište ostaje značajno i dragocjeno. Dapače, pred najezdom relativizma koje zasjenjuje istinsko dobro čovjeka, religija je „jamstvo slobode i poštivanja“, naglasio je Benedikt XVI tijekom liturgije koju je predvodio za škotske katolike, dok su se na svježem vjetru sunčanog poslijepodneva miješale tradicionalne melodije i pjesme, kao izričaj dubokog kršćanskog nasljeđa na blagdan svetog Niniana, jednog od prvih misionara u zemlji gdje vijori barjak sa križem svetog Andrije, ukorijenjenom u Kristovom križu, kojeg se zaziva sa starodrevnim zazivom: bona crux salva me.

U cijeloj Velikoj Britaniji, kao i drugdje, kršćansko nasljeđe je osnovalo i nadahnulo od ranog srednjeg vijeka važno kulturalno i odgojno djelo potaknuto traženjem Boga, onog quaerere Deum kojega je papa Benedikt objasnio u nezaboravnom govoru u pariškom koledžu Bernardins. Zahvaljujući neumornoj i trajnoj zauzetosti redovnika i laika, žena i muškaraca, kao što je bila pionirska zauzetost Mary Ward i „engleskih dama“, koje je upoznao od mladih dana Joseph Ratzinger, a na koje je Papa podsjetio sa zahvalnošću tijekom susreta sa odgojiteljima i profesorima.

U Twickenhamu se je dojmio dostojanstven ali vrlo srdačan doček tisuća mladih i djece. Posebno u Big Assembly na svečanom i dobrom organiziranom happeningu tijekom kojeg je Benedikt XVI, imajući na sebi dugu plavu štolu koju su mu neposredno prije poklonili, održao je jedinstveno djelotvoran govor o značenju sreće. „Postoji nešto – započeo je – što mi je jako stalo pri srcu reći vam “: a to je nada da „ neki među vama koji me danas slušate postanu budući sveci dvadeset i prvog stoljeća“.

Pravu sreću treba tražiti u Bogu, najširem horizontu koji jedini može zadovoljiti potrebe srca. Široki i skladni pogled koja integrira znanost i religiju – obje su ograničene ako se međusobno niječu – bio je prisutan tijekom susreta sa predstavnicima religija. Njih je Papa podsjetio na važnost suradnje „rame uz rame“ koja upotpunjuje dijalog „licem u lice“, ne zaboravljajući naglasiti da u mnogim zemljama suživot među religijama je još daleka stvarnost zbog netolerancije i ne tako rijetko, zbog nasilja i progonstva, jer samo poštivanje i prijateljstvo dovode do šireg horizonta za kojim čezne ljudsko srce. (kta/m.u.)