PAPINA MOLITVENA NAKANA ZA MJESEC LIPANJ
Sveti Otac traži veću solidarnost prema onima koji su u potrebi, posebice u vremenu gospodarske krize
Da međunarodna pozornost prema siromašnim zemljama potakne konkretniju pomoć, posebice kako bi ih se oslobodilo teškoga tereta vanjskog duga – opća je molitvena nakana pape Benedikta XVI. za mjesec lipanj. Sveti Otac dakle ponovno traži veću solidarnost prema onima koji su u potrebi, posebice u vremenu gospodarske krize. Na ovaj se Papin poziv, u razgovoru za Radio Vatikan osvrnuo Sergio Marelli, glavni ravnatelj Saveza kršćanskih dragovoljačkih organizacija, te primijetio da ovi pozivi Svetoga Oca stalni u njegovim porukama, a uoči velikih međunarodnih sastanaka – u ovom je slučaju to sastanak skupine G8 koji će se održati od 6. do 8. srpnja u potresom pogođenoj L’Aquili – oni naglašavaju potrebu brige o siromašnim zemljama. Mislim da je ove godine, u sadašnjim tako teškim gospodarskim i financijskim prilikama, takav poziv posebno potreban. Misliti da će se pronaći rješenjâ za ovu krizu, a ne misliti na globalna rješenja koja će obuhvatiti i siromašne zemlje, u stvari znači misliti na „nerješenje“ – primijetio je Marelli.
Na novinarovu primjedbu kako je Sveti Otac nedavno, u govoru novim veleposlanicima, istaknuo solidarnost prema najpotrebitijima i umjerenost u načinu života, Marelli je naglasio da je uz velike odluke koje treba ostvariti, poput brisanja duga, određivanja odgovarajućih sredstava za pomoć siromašnim zemljama, ustanovljivanja i preustroja postojećih struktura u svrhu veće pravednosti u cijelome svijetu, potrebno i osobno pravilno ponašanje. Drugim riječima, potrebne su velike odluke, ali i one male koje se odnose na svakodnevni život i koje mogu donijeti pojedinci – pojasnio je Marelli. Što se pak tiče umjerenijega načina života, primijetio je da nam sadašnja razina potrošnje neće dopustiti da sljedećim naraštajima ostavimo održivu budućnost.
Osvrnuvši se potom na Papinu propovijed na svetkovinu Duhova, u kojoj je uz ekološko zagađivanje istaknuo i zagađivanje srca i duha, Marelli je naglasio kako je etika na prvome mjestu. Temelji vrednota trebaju usmjeravati i voditi odluke na svim područjima političkoga i društvenoga života. Gospodarstvo i financije koji nisu nadahnuti i usmjereni na opće dobro, te stoga na etičke vrednote, dovode do takvih rezultata i stanja koja danas, nažalost, ustvrđujemo i mi, u svojim zemljama, a koje poglavito proživljavaju siromašne zemlje i pučanstvo na jugu planeta. Podizanje zarade na najviše vrijednosti, pa i po cijenu kršenja, gaženja ljudskih prava, jedna je od izopačenosti koje vode do bolesnoga sustava. One vode do onoga što je Ivan Pavao II. nazivao „strukturama grijeha“. Mislim stoga da je vraćanje etike u temelje osobnih odluka, kao i onih općih, veliki imperativ i žurna potreba na koju nas Crkva s pravom poziva – primijetio je Sergio Marelli. (kta/rv)