RAZMIJENJENI RATIFIKACIJSKI DOKUMENTI IZMEĐU SVETE STOLICE I BOSNE I HERCEGOVINE
U Državnom tajništvu u Vatikanu svečano su u utorak 14. rujna razmijenjeni ratifikacijski dokumenti Temeljnog ugovora između Svete Stolice i Bosne i Hercegovine i dodatnog Protokola o dušobrižništvu katoličkih vjernika pripadnika Oružanih i redarstvenih snaga u toj zemlji.
Tom razmjenom dokumenata, koji su ratificirala nadležna tijela, ugovor o osnivanju posebnog vojnog ordinarijata stupa na snagu, a dokument predviđa i imenovanje vojnoga biskupa.
Svetu Stolicu je predstavljao tajnik za odnose s državama nadbiskup Dominique Mamberti, a Republiku Bosnu i Hercegovinu ministar vanjskih poslova Sven Alkalaj. Svečanosti je nazočio i Papin državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone.
Uz ministra Alkalaja i veleposlanice pri Svetoj Stolici Jasne Krivošić-Prpić, u izaslanstvu BiH bili su predstavnici raznih ustanova koje su uključene u provođenje toga dokumenta, na čelu s ministrom vanjskih poslova te ministrom za ljudska prava i izbjeglice BiH i kopredsjednikom Mješovitog povjerenstva Safetom Halilovićem, ministrom pravde Barišom Čolakom te ministrom obrane Selmom Cikotić, zamjenikom ministra financija i trezora Fuadom Kasumovićem i Milanom Jovanovićem, šefom sektora za odnose s nacionalnim manjinama i vjerskim zajednicama Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.
Ugovor između Svete Stolice i Bosne i Hercegovine o dušobrižništvu katoličkih vjernika, pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine svečano su na osnovi Temeljnog ugovora sklopljenog još 2006. godine između Svete Stolice i BiH potpisali u Domu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u Sarajevu 8. travnja 2010. apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini nadbiskup Alessandro D’Errico i ministar obrane BiH dr. Selmo Cikotić. To je jedan od ugovora koje vlada BiH namjerava potpisati sa Svetom Stolicom kako bi odnosi između Crkve i te države odgovarali međunarodnim standardima. Među prvima je dokument o vjerskim praznicima. Ta izmjena ratifikacijskih dokumenata o dušobrižništvu pripadnika oružanih snaga BiH je vrlo važna, jer to predstavlja – prema izjavi ministra vanjskih poslova Svena Alkalaja – primjer koji bi trebao poslužiti i ostalim vjerskim zajednicama u toj zemlji kako bi država zajedno s ostale tri vjerske zajednice mogla i na tom području surađivati i imati kvalitetni pristup ostvarenju i poštivanju temeljnih prava i ljudske, a prije svega vjerske slobode, ne samo u civilnom društvu nego i na području vojnih snaga. I kardinal Bertone je istaknuo kako taj potez sarajevske vlade služi kao primjer snošljivosti, kao nešto što će pojačati suživot i toleranciju među narodima u BiH. (ika / gk)
15.9.2010.